דבר השר

תולדות העם היהודי משובצים באירועים אנטישמים: החל בעלילות הדם של מזרח אירופה וכינוי הגנאי שרווחו בצפון אפריקה, דרך גירושים המוניים מספרד, הולנד ומדינות נוספות ועד לפגיעה פיזית דוגמת הפוגרום של קישינב והפרהוד של בגדד. הקמתה של מדינת ישראל אמנם העניקה תחושת ביטחון ליהודי העולם ולעיתים אף מקום מקלט, אך לצערנו הרב תופעות אנטישמיות עדיין ישנן – והן אף מוצאות בית ותמיכה רחבה ברשת האינטרנט.

סקירה מהירה מלמדת אותנו כי התקריות האנטישמיות בעולם מגיעים מכל קצוות הקשת: אסלאם קיצוני, מפלגות לאומניות במזרח אירופה, פעילי ימין רדיקאלי במערב אירופה, ימין אלטרנטיבי בארה"ב, פוליטיקאים ממפלגות אירופאיות וגם שמאל רדיקאלי המפיץ אנטישמיות במסווה של ביקורת על ישראל בקמפוסים בארה"ב.

בשנים האחרונות אנו עדים גם לעלייה בתקריות המכוונות כנגד הקהילות היהודיות בתואנה שמדובר במחאה על מדיניותה של מדינת ישראל. הפגיעה בבתי כנסת ומוסדות קהילתיים בצרפת או אוסטרליה ולא בשגרירויות ועובדיהם, מראה שהרטוריקה האנטי-ישראלית אינה אלא כיסוי למעשים שנועדו לפגוע לא בישראל, כי אם ביהודים – אנטישמיות של ממש.

לא מדובר על גזירת גורל. הירידה הדרסטית בתקריות האנטישמיות שנרשמה בצרפת במהלך שנת 2016 מראה שממשלות נחושות יכולות להיאבק באנטישמיות בהצלחה ולהביא לירידה בתקריות האנטישמיות ולחיזוק תחושת הביטחון של הקהילות היהודיות. ברשת האינטרנט, חייבים לוודא כי המאמצים של הממשלות השונות מול החברות המסחריות יימשכו ביתר שאת, כדי שאלה יאכפו את "כללי הקהילה" שהן עצמן קבעו לצורך הגנה על הגולשים היהודים.

משרד התפוצות בראשותי, האמון על המאבק בנגע האנטישמיות מטעם הממשלה, ימשיך להוות מוקד לאיסוף והפצת ידע לממשלות, ארגונים ופעילים. אתר זה נועד בראש ובראשונה לספק מידע לכל מי שמעוניין בכך. אנשי אקדמיה וראשי קהילות, משפחות וגורמי אכיפת חוק יוכלו למצוא באתר נתונים עדכניים בדבר אירועים אנטישמים ברחבי הרשת והעולם. בנוסף, האתר יאפשר לכל גולש להיחשף לנתונים, לדמויות ולארגונים האחראים להפצת השנאה ברשת – וכך להעצים את מי שרוצה להילחם בגזענות ובשנאה ליהודים.

 ממשלת ישראל ובראשה משרד התפוצות, תמשיך לפעול אל מול הגורמים הרלוונטיים על מנת להילחם באנטישמיות ולהגן על כל יהודי, בכל מקום בעולם.

 

בברכה, 
נפתלי בנט
שר התפוצות