אימוץ הגדרת העבודה לאנטישמיות בממשלה

ב-22.1.17, ציינה ממשלת ישראל את יום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה ויום המאבק באנטישמיות, והחליטה בתוך כך לאמץ את הגדרת העבודה לאנטישמיות כפי שהובאה בפניה על ידי משרד התפוצות. זאת, מתוך ההכרה כי אנטישמיות היא תופעה כלל עולמית נפוצה הפוגעת ביחידים ובקהילות יהודיות ברחבי העולם ובמדינת ישראל, ומכיוון שעל אף היקפה והשלכותיה החמורות, מדינת ישראל טרם הגדירה קווים ברורים למכלול ההתנהגויות והרעיונות הכלולים בה, לצורך מעקב וקידום המאבק בה בזירה המקומית והבין- לאומית.

הגדרת העבודה לאנטישמיות, התקבלה קודם לכן על ידי הברית הבינלאומית לשימור זכר השואה (IHRA) ב-26 במאי 2016 בבוקרשט, בנוסחה להלן:
אנטישמיות היא תפיסה מסוימת אודות יהודים, שיכולה לבוא לידי ביטוי כשנאה כלפי יהודים. ביטויים מילוליים ופיזיים של אנטישמיות מכוונים כלפי יחידים, יהודים או לא-יהודים, ו/או נגד רכושם, נגד מוסדות הקהילה היהודית ונגד מוסדות ואתרים דתיים.

כמו כן, ביטויי אנטישמיות יכולים להיות מכוונים נגד מדינת ישראל, כשזו נתפסת כ"קולקטיב יהודי". לעתים קרובות, אנטישמיות מאשימה יהודים ברקימת מזימות כדי להזיק לאנושות, ולעתים קרובות נעשה בה שימוש כדי להטיל את האחריות על היהודים "בגין כל מה שמשתבש". אנטישמיות באה לידי ביטוי בדיבור, בכתיבה, באופנים ויזואליים ובמעשים, ועושה שימוש בסטריאוטיפים אפלים ובתכונות אופי שליליות.

לקריאת החלטת הממשלה המלאה לחצ/י כאן