אלפים השתתפו בצעדת זיכרון לניצולת השואה שנרצחה בפריז; מקרון הגיע להלווייתה

נ

אלפי בני אדם השתתפו בצעדה בפריז לזכר ניצולת השואה מיריי קנול, שנרצחה בדירתה בעיר. מוקדם יותר השתתף נשיא צרפת עמנואל מקרון בהלווייתה. מקרון השווה בין רצח קנול להתקפת הטרור שהתרחשה באותה שבוע בסופרמרקט בעיר טרבה שבדרום-מערב צרפת. "הטרוריסטים, כמו הרוצחים של מיריי קנול, לא מעריכים את החיים, מחללים את הערכים המקודשים שלנו ואת הזיכרון שלנו", כתב בטוויטר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם היום הודעת גינוי לרצח, הודה למקרון על כך שגינה את הרצחואמר כי ייאבק באנטישמיות. "ישראל מזועזעת מהרצח הנתעב בפריז של ניצולת השואה מיריי קנול ז״ל", אמר, "רצח סבתא לנכדים בת 85 על רקע אנטישימי ושנאה עיוורת רק ממחיש את הצורך בהמשך המאבק באנטישמיות על כל גווניה. אנו מברכים על התייצבותם החד משמעית והנחרצת של נשיא צרפת והממסד הצרפתי שגינו את הרצח והביעו מחויבות מלאה למאבק באנטישמיות".

מנהיגת הימין הקיצוני, מרין לה פן, השתתפה בצעדה אך עזבה אותה לאחר שחלק מהנוכחים קראו לעברה קריאות גנאי. משתתפים בצעדה כינו את לה פן "נאצית" וקראו לה ללכת הביתה. לה פן התעקשה לצעוד לזכר קנול, מוקפת במאבטחים, על אף הביקורת של ארגון קריף, המאגד ארגונים יהודיים בצרפת. גם מנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון השתתף בצעדה ועזב אותה בשל קריאות הנוכחים.

מוקדם יותר אמר פרנסיס קליפת - העומד בראש קריף - כי "יש יותר מדי אנטישמיות בימין ובשמאל הקיצוני", ומתח ביקורת על כוונת לה פן ומלנשון להשתתף בצעדה. עם זאת, בנה של קנול, דניאל, הזמין את כל המפלגות. "אני פותח את לבי לכולם, לכל מי שיש לו אמא", אמר.

מיריי קנולללא קרדיט

קנול נמלטה מהסגרות היהודים בפריז ב-1942, וכך ניצלה מהגעה לאושוויץ. באותה השנה עברה לפורטוגל עם אמה, ובתום המלחמה שבה לפריז והתחתנה עם ניצול שואה, שמת בתחילת שנות ה-2000. המשטרה עצרה שני חשודים ברצח, בני 22 ו-29. מקורות משפטיים בצרפת אמרו השבוע כי רצח קנול נחקר כתקיפה בעלת מאפיינים אנטישמיים. על פי הרשויות בצרפת, העצורים יואשמו ברצח "הקשור לדת של הקורבן", כמו גם בשוד ובהרס הדירה. בנה של קנול אמר לסוכנות הידיעות אי-אף-פי כי אחד העצורים נהג לבקר באופן תדיר את קנול, שהתייחסה אליו "כמו אל בן". לדבריו, הוא ביקר אותה גם ביום הרצח. 

"בדיוק כאשר סיימתי את ביקורי ביד ושם, שמעתי על הזוועה של הרצח בפריז, היא היתה ניצולת שואה", אמר השבוע שר החוץ של צרפת, ז'אן איב לה-דריאן, "כרגע לא נוכל לומר אם הסיבה לרצח היתה אנטישמיות, אבל זה סביר להניח, זה לא דבר שיפתיע ולכן זה רק עוד מחזק את העובדה שהמאבק הזה לא הסתיים, ושנצטרך להמשיך להילחם בו כנגד האנטישמיות".

מוקדם יותר החודש הציגה ממשלת צרפת תוכנית למאבק בגזעות ואנטישמיות, המתמקדת ברשתות החברתיות ובבתי הספר. הממשלה מתכננת לשנות את החוק בצרפת, כך שיחייב את האתרים לאתר חומרים לא חוקיים ולהסירם