משלחת מפולין תיפגש היום עם אנשי משרד החוץ ויד ושם לדיון בחוק השואה

משלחת מטעם ממשלת פולין תיפגש היום (חמישי) עם אנשי משרד החוץ ויד ושם לדון בחוק השואה. המשלחת הפולנית כוללת היסטוריונים ואנשי משרד החוץ מפולין. הדיאלוג בין הצדדים נועד להפיג את המתיחות בין ישראל לפולין סביב החוק, אשר נכנס היום לתוקפו לאחר שאושר בחודש שעבר בידי הפרלמנט ובידי נשיא פולין, אנדז'יי דודה. 

בתוך כך, 50 חסידי אומות העולם הפולנים שעודם בחיים פרסמו הבוקר מודעה ובה קראו להידברות ולפיוס ממשלות ישראל ופולין. "באותם ימים נוראיים, כאשר בפולין הכבושה הוטל עונש מוות על כל סיוע לבני ארצנו היהודים, רבים לקחו על עצמם שליחות של הושטת עזרה. מאות פולנים שילמו בחייהם על מעשה זה של סולידריות ואהבת הזולת", נכתב במודעה. "אנו מבקשים שלא לשכתב את ההיסטוריה... כמו בכל אומה, גם בין בני עמנו היו אנשים שפלים. הם היו אמנם פולנים, אך פעלו בשם עצמם, לא בשמה של מדינת פולין. אנחנו פחדנו גם מהם", הוסיפו חסידי אומות העולם.

החוק קובע עונש מאסר למי שיטען כי האומה או המדינה הפולנית היו מעורבות בפשעי הנאצים. ואולם, שר המשפטים הפולני הצהיר, כי החוק לא ייאכף עד להחלטת בית הדין לחוקה, אשר אמור לבדוק את חוקיותו. הצהרה זו סללה את הדרך למפגש שיתקיים היום בין נציגי שתי ישראל ופולין, בניסיון להציע נוסחת פשרה בעקבות הביקורת של ישראל על החוק.

לטענת ממשלת פולין, החוק נועד למנוע עיוות של ההיסטוריה ולשים קץ להצגתה של פולין כמי שנושאת באחריות לפשעי הנאצים. מנגד, מבקריו טוענים כי הוא משכתב בעצמו את ההיסטוריה בכך שהוא מקביל בין הסבל היהודי והפולני במלחמת העולם השנייה, ומגביל את הדיון על הצד השני של המטבע. בעקבות אישורו התעורר בשבועות האחרונים דיון היסטורי, ציבורי ותקשורתי מחודש על חלקם של פולנים בהצלת וברדיפת יהודים בשואה. 

יד ושם הכיר ב-6,700 חסידי אומות עולם פולנים. במכון לזיכרון לאומי בפולין, הגוף הממשלתי האמון על חקר פשעי הנאצים בפולין, מעריכים כי כמה מאות פולנים הקריבו את חייהם כדי להציל יהודים.

חסידת אומות העולם אנה סטופניקה-בנדו משוחחת עם ראש ממשלת פולין, השבוע
חסידת אומות העולם אנה סטופניקה-בנדו משוחחת עם ראש ממשלת פולין, השבוע