ר"מ פולין: מותר להגיד שהיו פושעים פולנים - וגם יהודים

ורשה- ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי (Mateusz Morawiecki), התבטא בוועידה הביטחונית במינכן, על רקע החוק השנוי במחלוקת הקובע עונש מאסר למי שיתבטא באופן המייחס לעם הפולני או למדינה אחריות לפשעי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

"אנחנו לא מכחישים את העובדה שהיו פושעים פולנים (בזמן השואה), כמו שהיו גם פושעים יהודים או פושעים אוקראינים״, אמר מורבייצקי. זאת בתגובה לשאלתו של רונן ברגמן, כתב "ידיעות אחרונות" ואיש מערכת "שישי" בחדשות עשר, שסיפר על עברה של אימו כניצולת שואה.

 

"אם אספר את סיפורה בפולין אחשב פושע?", שאל ברגמן וזכה למחיאות כפיים סוערות מעמיתיו העיתונאים. מורבייצקי אמר גם כי "חשוב שאנשים יבינו שזה לא עבירה לומר שהיו פולנים שביצעו פשעים במלחמת העולם השניה". בהמשך תשובתו הרחיב באריכות על מחקרים שמראים כמה פולנים עזרו ליהודים בגטו ורשה.

משמעות דבריו של ראש ממשלת פולין היא שהיו יהודים ששיתפו פעולה עם הנאצים בהשמדת היהודים באותו האופן שבו שיתפו פעולה אזרחים פולנים ובני עמים אחרים.

על פי הגדרת העבודה של IHRA (הברית הבינלאומית לזיכרון השואה), סעיף 3, הכחשת שואה היא בין היתר: "ניסיונות להאשים את היהודים בגרימת רצח העם שלהם עצמם"

לאור זאת נראה כי דבריו של ראש ממשלת פולין נופלים תחת ההגדרה של הכחשת שואה.

מורבייצקי, היום במינכן. "אנחנו וישראל נצטרך לעבוד על זה יחד" (צילום: AFP)